Επιστολή της Διοίκησης του Επιμελητηρίου στον Υπ. Εργασίας κ. Ιωάννη Βρούτση

Τρίτη, 04 Φεβρουάριος 2014 10:07

Η Διοίκηση του Επιμελητηρίου έστειλε την παρακάτω επιστολή στον Υπ.Εργασίας κ.Ιωάννη Βρούτση:

κ. Υπουργέ,

μετά το κλείσιμο του ΟΑΕΕ Ελασσόνας (όπου ανήκαν και οι επαγγελματίες της Δεσκάτης Γρεβενών), συγχωνεύτηκε στον ΟΑΕΕ Λάρισας με αποτέλεσμα όσοι θέλουν να εξυπηρετηθούν από την ευρύτερη περιοχή της Δεσκάτης Γρεβενών πρέπει να μεταβαίνουν στην Λάρισα.

Όπως είναι γνωστό η περιοχή της Δεσκάτης ανήκει στην ΠΕ Γρεβενών Περιφ.Δυτ.Μακεδονίας και γινόμαστε δέκτες έντονων παραπόνων για το γεγονός ότι ο ΟΑΕΕ Ελασσώνας έπρεπε να μεταφερθεί στον ΟΑΕΕ Γρεβενών, συνημμένα σας υποβάλουμε σχετικό αίτημα του Εμπορικού Συλλόγου Δεσκάτης.

Επίσης σας γνωρίζουμε ότι η Δεσκάτη Γρεβενών εξυπηρετείται φορολογικά από την ΔΟΥ Γρεβενών μετά το κλείσιμο της ΔΟΥ Δεσκάτης, το ίδιο και από το ΙΚΑ και όλες τις άλλες Δημόσιες Υπηρεσίες (πολεοδομία κλπ.)

Ζητούμε να εξετάσετε την περίπτωση μεταφοράς των εγγεγραμμένων περιοχής Δεσκάτης στον ΟΑΕΕ   Γρεβενών και όχι της Λάρισας για την αναμφίβολα καλύτερη εξυπηρέτηση τους.

Ο Πρόεδρος

Νικόλαος Ράμμος